کیک یخچالی کدو حلوایی
کیک یخچالی کدو حلوایی
فروردین ۲, ۱۳۹۹
کباب تابه ای ترش
کباب تابه ای ترش
فروردین ۲, ۱۳۹۹

در بین شیرینی های اصیل و سنتی از باقلوا یزدی نمیشه غافل شد. طرز تهیه خمیر این باقلوای خوشمزه رو هم براتون میگذارم تا با خیال راحت این شیرینی و عصرونه عالی رو درست کنید.

طرز تهیه باقلوا یزدی

ابتدا خمیر این باقلوا رو آماده کنید. در ظرفی زرده و ماست و روغن ( من از روغن زرد کرمانشاهی استفاده میکنم ) را با هم مخلوط کرده، آرد را کم کم اضافه کرده تا خمیر لطیف و نرمی بدست آید ( من از دو پیمانه کمی بیشتر زدم ) که به دست نچسبد و حتما با نوک انگشت ورز دهید ( در حد مخلوط شدن) و بعد خمیر را با پوشش نایلونی در محیط به مدت 30 دقیقه استراحت دهید.

سپس مواد میانی را آماده کنید. مواد میانی را در آسیاب کاملا با هم مخلوط کرده و میکس کنید. من معمولاً از مخلوط بادام و پسته استفاده میکنم که مزه عالی بهش میده، ولی این بار از گردو استفاده کردم.

بعد از استراحت خمیر را به 4 قسمت تقسیم کرده، روی سطح را آرد پاشی کنید و با وردنه آغشته به آرد خمیر را بسیار نازک پهن کنید. به اندازه قالب و به کمک وردنه خمیر را برداشته و به قالب منتقل کنید و به کمک انگشت دیواره ها رو هم پوشش دهید و با روغن مایع و یا کره کل سطح خمیر را چرب کنید.

باقلوا یزدی

لایه بعدی را هم دوباره به همان نحو باز کرده و روی لایه قبلی پهن کنید و بعد مواد میانی را که آماده کردید، روی دو لایه خمیر (که قبلاً پهن کردید در قالب) بریزید. دوباره یک تکه خمیر دیگر را باز کرده و روی مواد قرار دهید و دوباره سطح خمیر را چرب کرده و دوباره لایه بعدی خمیر را گذاشته و با انگشت کناره های خمیر را کامل به هم چسبانده و منظم کنید.

با چاقویی تیز خمیر را برشهای به صورت لوزی دهید و بعد خمیر را با مخلوط یک عدد زرده تخم مرغ و زعفران رومال زده و در فر گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت نیم ساعت قرار دهید. برای خوشرنگ تر شدن حتماً از گریل هم استفاده کنید. قالب من بیست در بیست سانت بود، یادتون باشه شهد خنک و باقلوا حتماً داغ باشد و پس از خارج کردن از فر بلافاصله روی آن شهد خنک بریزید.

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها