حلوای زنجبیلی مدرن تبریز

مرغ سوخاری رژیمی با پنیر پارامسان
مرغ سوخاری رژیمی با پنیر پارامسان
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸
کیک خرما و دارچین
کیک شیره خرما و دارچین
خرداد ۲۵, ۱۳۹۸

یکی از خوشمزه ترین حلوا ها حلوای زنجبیلی شهر تبریز هست که طرفداران زیادی داره. امروز حلوای زنجبیلی مدرن تبریز رو که تلفیقی از طعم و هنر هست  براتون انتخاب کردم.

روش تهیه حلوای زنجبیلی مدرن تبریز

 حلوای زنجبیلی مدرن تبریز به شکلی که می بینید، از دو لایه با دو رنگ تهیه شده و میشه اون رو در 3 رنگ و 3 لایه و یا از 2 رنگ و تکرار لایه ها آماده کرد. ابتدا آرد رو روی حرارت بسیار ملایم تفت میدیم حدوداً ۱ ساعت. وقتی بوی آرد بلند شد، بین 2 تا 4 قاشق غذاخوری زنجبیل اضافه کنید و همراه آرد تفت بدین.

( اگر زنجبیل خونگی تر باشه مرغوب تر و تیزتر هست. پس مفدار زنجبیل بین 2 تا 4 قاشق با توجه به ذائقه متغییر هست)

حتماً همراه با آرد، تفت بدین چون ادویه با تفت دادن خودشو خوب نشون میده. اگر قرار هست چند لایه در رنگهای زعفرانی و ساده و کاکائویی درست کنیم باید به نسبت مساوی از آرد جدا کنین که طبقات یک اندازه باشه و جداگانه تفت دهید.

سپس روغن را ذوب کنید و به آرد اضافه کنید. (متناسب با تعداد لایه ها روغن را هم تقسیم کنین.) به نسبت آرد، اگر به ۳ قسمت جدا کردین روغن هم ۳ قسمت جدا بشه اگه دو قسمت که روغن رو هم نصف کنین.

رنگها و طعمهای دلخواه رو به روعنها اصافه کنین چون باعث میشه یکدست در آرد پخش بشه و عطر و طعم و رنگ بهتری خواهد گرفت.

روغن باید از نوع جامدش باشه. (یا روغن جامد یا کره ویا ترکیبی از هر دو) اگر از کره استفاده میکنین باید پاستوریزه و یا از نوع روغن زرد باشه. برای اندازه گیری روغن و کره اونها رو با قاشق در حالی که نرم هستن درون لیوان پرکنین و نباید به صورت ذوب شده اندازه گیری کنین.

حلوای زنجبیلی مدرن تبریز

 روغن رو به آرد اضافه کرده، بعد ۱ دقیقه تفت دادن کنار گذاشته تا خنک بشه.

۲ لیوان پودر قند داریم که متناسب با آردی که چند قسمت کردیم، اون رو هم تقسیم میکنیم.  به آردمون که ۱۰ دقیقه کنار گذاشته و خنک شده اضافه و شروع به ورز دادن میکنیم . پودر هل را میزنیم

 روغن آبکرده دم دست داشته باشین که اگر خشک بود و نیاز به روغن داشت اضافه کنین. کمی که ورز دادین و به خورد هم رفتن، داخل ظرف دلخواهتون که برای این میزان مواد، ظرف پیرکس مناسب هست بریزین.بهتره که  سلفون پهن کنین. بعد حلوا رو روش پخش کنین و بزارین فریزر ۵ دقیقه تا خودش رو گرفت لایه بعد و دوباره فریزر تا الی آخر ... باید هر طبقه فریزر بره، تا کره سفت بشه که لایه های دیگه رو که روش میریزیم و پهن میکنیم و فشرده میکنیم، رنگها تو هم نرن و حالت موجی پیدا نکنن و یکدست و صاف باشن.  هنگامی که لایه آخر هم خودشو گرفت حدودا ۱۰ دقیقه بعد برشهای مربع یا لوزی بزنین و البته نوع  اصیل اون لوزی هست

سپس دریخچال  قرار داده، بعد از 2 ساعت که سفت شد و خودش رو گرفت با سلفون بلند کنین و دونه دونه حلوا رو برداشته و داخل ظرف سرو قرار بدین. برای لایه کاکائو لازمه کمی روغن بیشتری استفاده بشه تا راحت تر فشرده بشه

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها