دسر پرتقالی شکلاتی

راتاتویی گوشت
راتاتویی گوشت
اکتبر 23, 2019
کلم پلو شیرازی
کلم پلوی شیرازی
اکتبر 23, 2019

دسر پرتقالی شکلاتی یه دسر ترکی است. در دسرهای ترکی معمولاً از ایرمیک به جای آرد استفاده میشه که قابل جایگزین کردن با آرد نیست و خاص دسرهای ترکی است. میتونین از لوازم قنادی ها ایرمیک رو تهیه کنین. ایرمیک در واقع میانی ترین قسمت گندم است که هیچ سبوسی نداره و به این دلیل که خالصترین جوانه گندم است ارزش غذایی زیادی داره. ایرمیک رو تهیه کنین و این دسر خوشمزه و جذاب رو با اون درست کنین.

طرز تهیه دسر پرتقالی شکلاتی

این دسر یه لایه خمیری داره اول این لایه رو درست میکنیم که پایه این دسر هست. کره نرم  و کمی ذوب شده رو با پودر شکر و پودر کاکائو و وانیل بوسیله همزن دستی مخلوط میکنیم و بتدریج آرد رو افزوده تا خمیر نرمی بدست بیاد.

این خمیر لطیف رو کف قالب نچسب که کمی چرب کردیم یکدست پهن میکنیم.( میتونیم از کاغذ روغنی استفاده کنیم تا موقع برش کف قالب خط نیوفته و راحت هم از قالب خارج بشه.)  برای این مواد قالب مربع 22 سانتی استفاده کردم. شما میتوینن از هر قالب نچسبی با همین حدود ابعاد استفاده کنین. قالب رو داخل فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ الی ۱۷ دقیقه قرار میدیم تا بپزه.

پس از پخت از فر خارج میکنیم و اجازه میدیم خنک بشه.

حالا مواد پرتقالی رو غیر از وانیل داخل قابلمه میریزیم و مخلوط کرده و روی حرارت ملایم مدام هم میزنیم تا به غلظت برسه و در آخر وانیل رو اضافه و از روی حرارت برداریم و همینطور داغ روی خمیر پخته شده میریزیم و در دمای محیط  اجازه میدیم خنک بشه.

دسر پرتقالی شکلاتی

برای قسمت شکلاتی خامه رو داخل قابلمه کوچکی ریخته روی حرارت ملایم میگذاریم تا از اطراف شروع به زدن حبابهای ریز کنه. در اون زمان از روی حرارت برمیداریم و شکلات خرد شده رو میریزیم و هم میزینم تا حل شه و سس شکلاتی روانی بدست بیاد. این سس شکلات رو روی دسر که لایه پرتقالیش بسته میریزیم  و داخل یخچال برای حدود ۳ الی ۴ ساعت قرار میدیم. بعد از سرد شدن کامل برش  میزینم و تزیین میکنیم.

اگر از کاغذ روغنی استفاده کرده باشین به راحتی از قالب خارج میکنین و برش میزنین که قالب هم خط نیوفته. هر فنجان معادل 1/2 + 1/4 پیمانه است. من از آب پرتقال آماده سن ایچ استفاده کردم و بر اثر حرارت اصلاً تلخ نشد.

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها