حلوای سه آرد
حلوای سه آرد
آبان ۱۵, ۱۳۹۸
کوکوی لوبیا سبز
کوکوی لوبیا سبز
آبان ۱۵, ۱۳۹۸

شیرینی پرطرفدار دونات در سراسر دنیا شناخته شده و محبوب است. این شیرینی سرخ شده به شکل معمول آن حلقه ای و تو خالی است و البته گاهی به اشکال دیگری هم بوده که امروزه با این فرم بیشتر شناخته و معروف شده است.

طرز تهیه دونات

ابتدا مقداری از شیر ولرم و گرم رو در ظرفی ریخته، یک قاشق شکر به آن اضافه کرده و هم زده و خمیر مایه رو روش میپاشیم و در ظرف رو گذاشته و چند دقیقه کنار میگذاریم تا عمل بیاد.

در ظرفی دیگر بقیه شیر، تخم مرغ، شکر، نمک و کره رو با هم توسط همزن دستی میزنیم. سپس مایه خمیر عمل اومده رو اضافه کرده و با هم مخلوط میکنیم. بعد آرد رو کم کم به مواد اضافه میکنیم. بدین صورت که دو پیمانه آرد را کامل میریزیم و پیمانه سوم رو کم کم اضافه میکنیم تا جایی که تکه ای از خمیر به دست نچسبد. چسب خمیر رو کاملاً از بین نمیبریم چون باعث میشه دونات سنگین و سفت شود و خمیر ده دقیقه ای ورز میدهیم یا اینکه ۱۰۰ بار به سطحی میکوبیم.

سپس ظرفی که گنجایش  دو تا سه برابر شدن مواد رو داشته باشه چرب میکنیم و خمیر رو توش میگذاریم و روش رو میپوشانیم و در جایی گرم حدود یک تا یک و نیم ساعت استراحت میدهیم تا حجم خمیر افزایش یابد و دو برابر شود. از نشانه های عمل آمدن خمیر این است که وقتی انگشت رو داخل خمیر میکنیم حفره ایجاد شده پر نمیشود.

دونات

سپس هوای خمیر رو با کمی ورز دادن میگیریم. سپس خمیر رو به ضخامت یک سانت باز میکنیم و کاتر میزنیم و وسط خمیر رو با یک قالب گرد کوچک کاتر میزنیم، یا با کاتر مخصوص دونات کاتر میزنیم تا تمیزتر دربیاد، روی خمیر رو پوشانده و دوباره بهش حدود بیست و حدا کثر نیم ساعت استراحت میدیم تا حجم خمیر دو برابر شود.

ظرفی رو پر از روغن کرده و روی حرارت میگذاریم تا داغ شود بعد دوناتها رو داخل روغن سرخ میکنیم. حرارت شعله باید متوسط باشد تا دوناتها هم سرخ و هم مغز پخت شود، از داغی که افتاد داخل شکر غلطونده ، زیرا اگر سرد بشود دیگر نمیچسبد.

نکات  مهم دونات

دمای شیر  ۳۸ تا ۴۰ درجه باشد. اگر کم باشد خمیر مایه عمل نمیاد و اگر زیاد باشه نان بوی ترشیدگی میگیره. مقدار آرد تقریبی هستش و ممکنه کم و زیاد شود.

وقتی خمیر رو داخل روغن گذاشتیم مرتب روش روغن میریزیم تا پف کنه، یه طرف که سرخ شد برمیگردونیم تا طرف دیگر هم سرخ شود.

موقع باز کردن خمیر حتماً زیر و روی خمیر رو آردپاشی کنید بعد کاتر  را آردی  کنین و کاتر بزنید تا موقع بلند کردن خمیر کش نیاد و فرمش رو حفظ کنه. خمیر قالب زده را روی یه تکه کاغذ روغنی بگذارین و با اون بلندش کنین و به ظرف روغن منتقل کنین.

بعد استراحت از اولین خمیری که کاتر زدین شروع کنید به سرخ کردن. اگر استراحت دوم زیاد باشه دونات موقع سرخ شدن ترک میخوره و همینطور گرمای زیاد باعث ترش شدن خمیر و ترک دونات موقع سرخ شدن میشه. کلاً استراحت خمیر باید به اندازه باشه و اگه استراحت کم باشه دونات پف نمیکنه و بافتش خمیری و سفت میشه.

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها