نان فطیر زعفرانی

گلت شلیل با کرم بادام زمینی
گلت شلیل
مرداد ۴, ۱۳۹۸
کیک جنگل سیاه
کیک جنگل سیاه
مرداد ۴, ۱۳۹۸

نان فطیر از نانهای خوشمزه، پرطرفدار و محلی بسیاری از شهر هاست. در ماه رمضان استفاده بسیار زیادی داشته. یکی از از انواع آنها، نان فطیر زعفرانی است که از ترکیب گردو و دارچین برای لایه میانی این نان استفاده میشود.

طرز تهیه نان فطیر زعفرانی

نصف پيمانه از آب يا شير ولرم، پودر خمير ترش و يك قاشق چايخوری شكر را در ظرفی ريخته و با هم مخلوط می كنيم. روی ظرف را پوشانده، سپس در جای نسبتاً گرمی بمدت پنج الی ده دقيقه قرار می دهيم تا پف كند.

 تخم مرغ، شكر، نمك و شير يا ماست را همراه با يک پيمانه آرد مخلوط كرده، به مايه بالا اضافه نموده و مخلوط می كنيم. ده دقيقه استراحت می دهيم. سپس روغن مايع را اضافه میکنیم. زعفران را هم اضافه میکنیم . باقی مانده آرد را بتدريج اضافه كرده، خوب ورز مي دهيم در حدی كه خمير به دست نچسبد. ( توجه داشته باشيد كه اگر خمير به دست چسبيد ، كمی آرد و روغن مایع  مازاد بر پيمانه های داده شده، اضافه می كنيم تا چسبندگی ازبين برود.) در مقابل هر يك سوم پيمانه آرد مازاد، يك قاشق سوپخوري روغن مايع اضافه می كنيم.

خمير را خوب ورز میدهیم و صد بار روی سطح کار میزنیم. خمير را به مدت 1 ساعت در جای نسبتاً گرم  قرار می دهيم و روی خمير را با پارچه تميزی می پوشانيم تا زمانی كه حجم آن دو برابر شود.

نان فطیر زعفرانی

 فر را روی 180 درجه فر گازی روشن میکنیم تا گرم شود. گلوله هايی از خمير درست می كنيم. روی سطح صافی مقداری آرد پاشيده يک گلوله را كمی با وردنه باز كرده. گردو، دارچين و شكر را با هم مخلوط كرده مقداری از مخلوط را وسط نان قرار داده لبه های نان را روی مخلوط آورده سپس پهن نموده، در سيني چرب شده قرار مي دهيم.نيم ساعت استراحت میدهیم. سپس روی خمير را رومال ماليده كنجد روی آن می پاشيم. ( رومال شامل زرده تخم مرغ، زعفران و 1 قاشق ماست است.)

سينی فر را بمدت 25 الی 30 دقيقه در طبقه وسط فر قرار مي دهيم تا فطيرها پخته شوند. نکته در مورد فطیر زعفرانی در صورت تمايل گلوله های خمير را كوچكتر و نازکتر باز نمونده  و دو گلوله را با وردنه صاف میکنیم. دو قاشق مغزی در وسط یکی از خمیر ها گذاشته و اطراف خمیر را کمی خیس میکنیم. خمیر دوم را روی آن قرار می دهیم و سپس با فشار انگشت لبه های خمیر را به هم میچسبانیم و در فر میگذاریم تا پخته شود. دمای فر برقی 10 تا 15 درجه پایینتر باشد.

نان فطیر زعفرانی

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها