نان شیرین
نان شیرین
تیر ۱۷, ۱۳۹۸
کیک شکلاتی با رویه نارگیلی
کیک شکلاتی با رویه نارگیلی
تیر ۱۷, ۱۳۹۸

پیده یک از غذاهای محبوب ترکیه است که بدلیل شباهت زیاد به پیتزا، پیتزای ترکی هم گفته میشود. پیده ها انواع مختلفی دارند که پیده گوشت یک از آنهاست. پیده گوشت از خمیر و مواد درونی تشکیل شده که با این رسپی 4 تا 6 تا پیده خواهید داشت.

طرز تهیه پیده گوشت

خمیرمایه فوری را به همراه شکر با آب ولرم مخلوط  کرده، روی ظرف را بپوشانید تا عمل بیاید. آرد را با نمک مخلوط و سه بار الک کنید. خمیرمایه عمل آمده و روغن مایع را به آرد اضافه و با قاشق چوبی هم بزنید و کم کم آب ولرم اضافه کنید. هم بزنید تا خمیر جمع شود. روی سطح کار خیلی کم آرد بپاشید و خمیر را  10 دقیقه ورز دهید تا کاملاً لطیف شود. خمیر را در کاسه چرب شده  قرارداده و 1/5 تا 2 ساعت در جای گرم استراحت دهید تا حجم آن دو برابر شود. در این فاصله مواد گوشتی را آماده کنید.

بعد از استراحت پف خمیر را با کمی ورز دادن بخوابانید و به 4 تا 6 قسمت تقسیم کنید. روی سطح کار آرد پاشیده و هر چانه خمیر را به صورت کشیده باز کنید. سپس خمیر را به کاغذ روغنی داخل سینی فر منتقل کنید.

بهتره برای اطمینان از نچسبیدن پیده، کاغذ روغنی را کمی چرب و بعد خمیر پیده را روی آن قرار دهید. روی خمیر از مایه گوشتی پهن کنید و لبه های خمیر را تا بزنید. میتوانید به دلخواه کمی پنیر پیتزا روی میده بپاشید. دور تا دور خمیر را با مخلوط زرده تخم مرغ و کمی زعفران و مقدار کمی کره رومال کرده و کنجد بپاشید. پیده را در فر با حرارت 200 درجه قرار دهید تا بپزد و طلایی شود. در فر برقی برای پخت پیده گوشت دما را 20 درجه کمتر قرار دهید. همچنین می توانید پیده را در تابه هم درست کنید.

پیده گوشت

طرز تهیه مواد درونی پیده گوشت

پیاز را خیلی ریز نگینی کرده با مقداری روغن تفت دهید تا سبک شود، سپس فلفل دلمه  ای ریز نگینی شده را هم اضافه و تفت بدهید تا نرم شود.سپس گوشت چرخ کرده را اضافه و تفت دهید. کمی زردچوبه، فلفل سیاه، نمک و سیر له شده را اضافه کنید. میتوانید از پودر سیر به جای سیر تازه استفاده کنید. بعد از سرخ شدن گوشت، گوجه فرنگی ریز نگینی شده را هم اضافه کنید.  کمی که آب گوجه فرنگی کشیده شده رب گوجه را اضافه و تفت دهید تا مواد گوشتی پخته شده و آب آن تبخیر شود. جعفری خرد شده را اضافه کنید و مواد گوشتی را کنار بکذارید تا خنک شود. پس از آماده شدن خمیر پیده گوشت، روی خمیر فرم داده بگذارید و در فر قرار دهید.

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها