شیرینی دو رنگ مارمالادی
شیرینی دو رنگ مارمالادی
فروردین ۶, ۱۳۹۹
نان نارگیل
نان نارگیل
فروردین ۶, ۱۳۹۹

چیکن بریانی ( chicken biryani) يكی از مجلسی ترين و لذيذترين غذاهای هندی هست كه تو اكثر مجالس رسمی تهيه ميشه و خيلی پرطرفداره. برای تهيه دستور اين غذا از تجربه آشپزهای هندی و همينطور سرچ چندين دستور خوب كمک گرفتم و نهايتا به دستوری رسيدم كه مثل بهترين  چیکن بریانی هايست كه تو هند میتونین بخورين.

کنار بریانی نوع خاصی از  چاتنی سرو میشه که شامل ،گشنیز و نعنا و سیر و فلفل سبز تند هست که آسیاب شده  و با ماست تو مخلوط کن یکدست میشه. به این مخلوط گاهی خیار یا پیاز یا گوجه ریز شده اضافه میکنن که بهش رایتا میگن.

نکته اول: ادويه گرام ماسالا و ادويه ها داخل برنج باعث عطر خاص اين غذاها هستن و تندش نميكنن، ترجيحا تغييرشون ندين.

نكته دوم: غذاهای هندی به شكل اصليشون تند هستن و دستوری كه گذاشتم دستور هندی هست، اگر در خوردن فلفل چيلی سبز و فلفل قرمز مشكل دارين ميتونين مقدارش رو كم كنين يا پاپريكا بزنين.

طرز تهیه چیکن بریانی

مواد لازم برای طعم دار کردن چیکن بریانی رو که شامل ماست پرچرب، گشنیز و نعنای خرد شده، سیر و زنجبیل له شده، فلفل قرمز، تخم گشنیز سابیده شده، نمک و آب لیموترش تازه را به مرغ اضافه کنید و با دست خوب ماساژ بدید. در هند برای درست کردن چیکن بریانی خوش طعم از روغن گی استفاده میکنند که نوعی روغن حیوانی است و از شیر گاو درست میشه. به جای روغن گی میتونید از روغن حیوانی و یا ترکیب روغن و کره استفاده کنید.

روغن حیوانی را روی حرارت قرار بدید. فلفل سبز تند خرد شده و برگ کاری را داخل روغن حرارت بدید. پس از تفت دادن این دو، 1 قاشق مرباخوری زردچوبه را اضافه کنید و دوباره تفت دهید. سپس رب گوجه فرنگی و یا پوره گوجه فرنگی را اضافه و خوب تفت بدید تا رنگ رب باز بشه( اگر پوره گوجه فرنگی استفاده میکنید کمی بیشتر بریزید). سپس حرارت را خاموش کنید.

از اونجایی که مرغ با ماست مرینیت شده و چنانچه مستقیم حرارت ببینه، ماست میبره، بنابراین حرارت زیر رب و ادویه ها را خاموش کرده تا از داغی بیوفته و بعد مخلوط مرغ و ماست و ادویه ها را به رب سرخ شده با فلفل اضافه  کنید. بعد از مخلوط شدن مواد مجدد حرارت را روشن کنید و اجازه بدید مواد 5 تا 6 دقیقه با حرارت متوسط تفت خورند. درش را ببندید تا بپزند.

چیکن بریانی

هندی ها معتقدند برای این غذا در این مرحله حدود 80 در صد مرغ باید پخته شده و 20 درصد باقی مانده با بخار آب بپزه. پس اگر مرغ ها در سایز کوچک باشند با پخت در این مرحله به نتیجه مطلوب میرسید و اگر بزرگتر باشند لازمه کمی آب هم اضافه کنید. در ظرف رو  بگذارید تا مرغ ها پخته شوند و سس مرغ غلیظ شود. وقتی مرغ به مرحله 80 درصد پخت رسید ادویه گرم ماسالا را اضافه کنید و چند دقیقه بعد حرارت رو خاموش کرده و کنار بگذارید.

برای برنج از نوع باسماتی استفاده میشه که از ساعاتی قبل با ادویه های نکوبیده مثل دارچین، فلفل سیاه نکوبیده و هل درسته و میخک و بادیان طعم دار میشه. پس از آبکشی مرغ  لای برنج دم میشه. برای دم کردن برنج 1/3 برنج را در قابلمه بریزید ادویه های نکوبیده را خارج کنید. مرغ ها را روی برنج ریخته و روی مرغ را پیاز داغ طلایی و قهوه ای رنگ خلالی بپاشید. مقداری گشنیز و نعنای خرد شده روی برنج بپاشید و 2/3 باقی مانده برنج را روی مواد بریزید. در انتها پیاز داغ و مقدار کمی گشنیز بپاشید. برنج را دم کنید. پس از اینکه بخار برنج بلند شد روی آن روغن حیوانی و اگر تمایل دارید زعفران دم شده بریزید و دم کنید. هنگام سرو با بادام هندی که در مقداری کره تفت دادید روی برنج را تزئین کنید.

در صورت تمایل طرز تهیه حریره سیر و زنجبیل که در خیلی از غذاهای سنتی هند استفاده میشه در سایت موجوده از همینجا پست خمیر سیر و زنجبیل رو ببینید. به جای برگ کاری از برگ بو هم میتوانید در چیکن بریانی استفاده کنید.

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها