کیک شیفون

مینی کیک
مینی کیک
تیر ۲۰, ۱۳۹۸
کیک اسفناج با کرم لیمویی
کیک اسفناج با کرم لیمویی
تیر ۲۰, ۱۳۹۸

کیک شیفون بسیار لطیف و سبک که بافت خیلی نرم و سبکی داره و بدون نیاز به خامه کشی بسیار خوشمزست. روش تهیه این مدل کیک شیفون شاید جدید باشه، پس همراه باشید برای کیک شیفون بسیار لطیف و پنبه ای

روش تهیه کیک شیفون

ابتدا روغن را در ظرفی ریخته و روی شعله ملایم گذاشته تا داغ شود. به یکباره آرد الک شده را به آن اضافه میکنیم. (آنقدر داغ باشه که به محض ریختن آرد، روغن دور ظرف قل بزند.) ظرف را از روی شعله برداشته و تند تند هم میزنیم تا مواد به خورد هم بروند. البته ابتدا گلوله میشوند که مهم نیست و بعد درست میشود.

کمی که خنک شد شیر به دمای محیط رسیده را به آن اضافه و آنقدر هم میزنیم تا یکدست شود. اگر مایه خیلی سفت بود چند قاشق شیر اضافه میکنیم و غلطتش، چیزی شبیه خمیر نون خامه ای میشود. (من 3 قاشق غذاخوری شیر اضافه کردم که تو رسپی نبود)

سپس زرده ها را دونه دونه همراه وانیل اضافه و با هم زن دستی میزنیم، تا همه مواد به خورد هم بروند و یکدست شوند. مواد را کنار گذاشته به سراغ سفیده ها  می رویم. شروع به زدن سفیده میکنیم. قدری که از لختگی درآمد، نمک و کرم تارتار را به سفیده ها اضافه میکنیم و زدن را ادامه میدهیم تا جاییکه خودش را بگیرد و فومی شکل بشود. سپس پودر قند را در سه یا چهار مرحله به  آن اضافه میکنیم. تا جایی میزنیم که وقتی سر همزن را  از آن خارج میکنیم، نوک سفیده تیز باشد. کم کم سفیده را به زرده اضافه میکنیم و آرام و دورانی همزده تا پف سفیده نخوابد.

کیک شیفون

اگر قالب کف جدا شونده ندارید از قالب معمولی با همین ابعاد استفاده کنید. کف قالب را کاغذ گذاشته و دیواره ها را اصلاً چرب نمی کنیم و مواد را درون قالب می ریزیم. قالب را چند بار به چپ و راست حرکت داده تا سطح کیک صاف صاف بشود. با یه خلال دندان اگر حبابی روی مواد ایجاد شده صاف می کنیم. سپس در فر از قبل گرم شده  با دمای 160 درجه سانتی گراد فر برقی ، طبقه وسط گذاشته تا سطح رویی کیک بسته شود. برای من 15 دقیقه طول کشید.

سپس قالب را از فر درآورده و با یک چاقوی تیز به صورت سطحی کیک رو برش می دهیم. (چاقو را یکی دو سانت بیشتر در کیک فرو نبرید. ) اگر از مواد به چاقو چسبید تمیزش می کنیم. به دلخواه به 4  قسمت یا بیشتر برش می دهیم . سپس دوباره در فر گذاشته، تا زمانی که روی کیک طلایی شود و تستر از مرکز کیک تمیز بیرون بیاید. (برای من حدوداً یک ساعت و بیست دقیقه طول کشید. ده دقیقه آخر به دلیل اینکه روی کیکم طلایی شده بود ولی هنوز مرکز کیکم پختش کامل نبود. روی کیک را با ورقه فویل پوشاندم تا رنگش تیره تر نشود و مغز کیک پختش کامل شود.

بعد از اینکه فر را خاموش کردیم، دو سه دقیقه در فر خاموش می گذاریم و بعد از فر در آورده و قالب را  2 یا 3 بار از سطح بیست سانتی رهاش میکنیم تا ازخوابیدن پف کیک جلوگیری شود. ( بعد ار این مراحل دو تا لیوان را برعکس کردم و روی کابینت گذاشتم و قالب را وارونه کرده و لبه های قالب را روی لبه های لیوان گذاشتم تا زمانیکه کیک کاملاً خنک شود، سپس دور کیک را با یه چاقو آزاد کرده و کیک را روی توری بر میگردانیم. تخم مرغ های استفاده شده در این کیک شیفون 60 گرمی است. وانیل دستور را کمی بیشتر زدم و کرم تارتار دستور را 1/2 قاشق چایخوری ریختم. قالب مناسب این کیک با قطر 20 و ارتفاع 8 تا 10 سانتی متر با قابلیت کف جداشونده مناسب است که من از قالب معمولی استفاده کردم

کیک شیفون

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها