کیک پنبه ای

پیتزا مرغ
پیتزا مرغ
تیر ۶, ۱۳۹۸
نان دو رنگ شکلاتی
نان دو رنگ شکلاتی
تیر ۶, ۱۳۹۸

کیک پنبه ای بافت نرم و لطیفی داره و به Japanese cotton sponge cake معروف است. طعم خوب و بافت لطیف کیک پنبه ای رو امتحان کنین تا به لیست کیکهای مورد علاقتون اضافه بشه.

طرز تهیه کیک پنبه ای

قالب 20 سانتی به ارتفاع 6 سانتی متر برای این کیک مناسب  هست. ابتدا دور تا دور و کف قالب رو با کاغذ پوشانده به شکلی که دو سانت از لبه قالب بالاتر باشد. کره و شیر غلیظ شده را روی حرارت بسیار ملایم گذاشته تا کره کاملاً آب شود. آرد الک شده رو بهش اضافه و با لیسک خوب هم زده تا یکدست بشه. مخلوط زرده ها، تخم مرغ و وانیل رو کم کم بهش اضافه و با لیسک خوب هم زده تا صاف و یکدست شود. مایه غلیظ و درعین حال روانی بدست میاد .

سفیده ها رو در ظرف استیل کاملاً تمیز و خشک ریخته و نمک و کرم تارتار رو بهش اضافه و با همزن برقی شروع به هم زدن میکنیم تا جاییکه که سفیده حباب دار بشه و کف کرده و بالا بیاد. بعد شکر رو کم کم روی سفیده پاشیده و همینطور به زدن ادامه میدهیم تا سفیده کاملاً فومی بشه و وقتی ظرف رو برمیگردونیم از ظرف نریزه و به مرحله سافت پیک ( قله خمیده ) برسه. به جای کرم تارتار از 1 قاشق چایخوری آب لیموترش تازه هم میتونین استفاده کنین.

سپس سفیده رو کم کم ( ۳ نوبت ) به زرده اضافه و آرام و دورانی از زیر به رو با لیسک هم زده تا مواد یکی شوند. دقت کنید که پف سفیده نخوابه که در این صورت پف کیکتون کم میشه.

چند بار کاسه رو به سطح کار زده تا حبابهای هوا خارج بشه. بعد مایه رو در قالب ریخته. روی آنرا صاف کرده و باز چند بار به سطح کار زده تا حبابهای هوا خارج شود.

کیک پنبه ای

قالب کیک رو در قالبی بزرگتر از خودش گذاشته و تا ارتفاع دو سانت و نیم از آب معمولی پر کرده و در فر برقی 150 با فن روشن به مدت یک ساعت و پنجاه دقیقه میگذاریم تا روی کیک کاملا طلایی بشه و کیک بپزه. نکته بسیار مهم دمای فر و مدت زمان پخت کیک هستش که حتما بایستی در دمای پایین و مدت طولانی پخت بشه تا وقتی از فر درمیاد پفش نخوابه . وقتی کیک رو از فر درآوردیم از فاصله 20 و 30 سانتی یکی دو بار روی سطح کار رهاش میکنیم این باعث میشه تا خوابیدن پف کیک به حداقل برسه. بعد از چند دقیقه با کمک کاغذ کیک رو از قالب دراورده، کاغذ رو جدا کرده و روی توری گذاشته تا کاملا خنک شود. سپس با چاقوی تیز برش میزنیم .

اگر شیر غلیط شده آماده پیدا نکردین، شیر رو بگذارید بجوشه تا به غلظت دوغ برسه و بعد به میزان دستور از آن بردارید . در ضمن وزن هر تخم مرغ برای کیک پنبه ای۶۰ گرم باشد.

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها