چیز کیک بلوبری
چیز کیک بلوبری
تیر ۲۹, ۱۳۹۸
نان دارچین و گردو
نان دارچین و گردو
تیر ۲۹, ۱۳۹۸

گَلِت Galette از محصولات خمیری و هم خانواده پای Pie و تارته که انواع مختلفی داره و دقیقاً مثل پای می تونه غذا یا دسر باشه. متداول ترین نوع گلت Galette، تشکیل شده از یک لایه خمیر تُرد و کره ای (سینگل کراست single crust) که وسطش با انواع مواد داخلی (فیلینگ Filling)، مثل میوه های فصل پُر شده و لبه های خمیر روی این مواد تا زده می شه. بعد از اتمام پخت، مواد داخلی گلت کاراملی و خمیرش تُرد، شکننده و طلایی میشه که در عین سادگی، ظاهری بسیار شیک پیدا می کنه.

در تهیه گَلِتGalette، بر خلاف پای و تارت از قالب استفاده نمی شه و همین باعث شده که به راحتی به سایز دلخواه در بیاد، ضمن اینکه قسمت تا زده خمیر هم می تونه سایز و فُرم متغیری داشته باشه و به همین دلایل به گلت "پای با فرم آزاد free-form pie" هم گفته می شه. گلت Galette از دستورات فرانسوی بوده که از پای و تارت کم شیرین تر، سریع تر و کم کالری تره و به همین دلایل بسیار محبوبه، در قنادی ایتالیایی به گَلِتGalette، کُروستاتا crostata گفته می شه.

طرز تهیه گلت

برای تهیه خمیرگلت، ابتدا آرد و نمک رو یکبار الک کنید و بعد کره های به دمای محیط رسیده را خرد کنید به آرد اضافه کنید. با چنگال مخلوط کنید باید به شکله خورده نون در بیاید. در کاسه ای جدا شکر و تخم مرغ و وانیل را با هم مخلوط کنید و هم بزنید تا از لختگی در بیاد، به ترکیب آرد و کره اضافه کرده و مخلوط کنید. توجه داشته باشین باید خمیر لطیفی به دست بیاد. اگر دیدین هنوز چسبندگی داره کمی آرد اضافه کنید و بعد درون نایلون قرار بدید. 3 ساعت درون یخچال استراحت بدید و بعد 2 یا 3 چونه از خمیر بگیرید و روی کاغذ روغنی بازکنید و سپس شکل بدید.

گلت

من برای کرم درون گلت ها از کرمفیل شیر استفاده کردم. میتونید از لوازم قنادیها تهیه کنید. یک لایه روی سطح خمیر را با کرمفیل بپوشانید، اما به لبهای خمیر نزدیک نشید. سپس از مارمالاد توت فرنگی که از قبل درست کردید، روی کرم فیل بزنید و روی آنها را اسلایس توت فرنگی بچینید.

لبه های خمیر را به داخل هدایت کرده و شکل بدید و در آخر با 1 عدد تخم مرغ کامل که با مقدار کمی وانیل همزدید، با برس مخصوص روی لبه های خمیر براش کنید. با پرک بادام و مقداری شکر دانه درشت روی گلت را تزیین کنید. درون سینی فر قرار بدید و به مدت نیم ساعت درون فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه بگذارید تا پخته شود. اگر لبه های خمیر در پایان پخت هنوز طلایی نشده بود شعله گریل را روشن کرده اجازه بدید چند دقیقه با درجه ملایم، سطح گلت را طلایی کند.

نکته  مهم، من مارماد توت فرنگی زدم چون توت فرنگیها ترش مزه است مخصوصاً ‌ اگر گل خونه ای باشد. وقتی با توت فرنگی های نپخته ترکیب میشه طعم بسیار خوبی میگیره. برای گلت خرمالو، پوست خرمالو ها را خیلی آهسته و با دقت بگیرید، سپس برش بزنید و روی خمیری که از قبل کرمفیل زدید تزیین کنید و بقیه مراحل را طبق توضیح انجام بدید و حتماً شکر بپاشید.

گلت

شبکه های اجتماعی لذت آشپزی

برای درج دستورات آشپزی خود در سایت با ما در تماس باشید.

رسپی ها